دلقک غیرقابل تحمل

سرزمین گوجه های سبز

کتاب رو هنوز نخوندم. بعد مدتها گشتن و سراغ گرفتن، ناامید شده بودم حتی از اینکه شاید به سختی پیداش کنم؛ یا شایدم اصلا تجدید چاپ نشه. ولی بالاخره پیداش کردم و همون جملات ابتدایی متن کتاب که براحتی میتونه ملکه ذهنی هر ذهنی، حتی ذهن کم حافظه من بشه، دلیلی شد واسه ...

 نمیدونم واسه چی! شاید واسه پست جدید این وبلاگ یا شایدم شکستن "سکوت". اما بهرحال نه برای "دلقک" بودن!

   متن کتاب  با این جمله شروع میشه: "ادگار گفت : وقتی لب فرو می بندیم و سخنی نمی گوییم غیر قابل تحمل می شویم و آنگاه که زبان می گشاییم از خود دلقکی می سازیم"- سرزمین گوجه های سبز - هرتا مولر - برنده نوبل ادبی 2009م.

 اینکه بخواهیم "غیرقابل تحمل" باشیم یا از خودمون یه "دلقک" بسازیم بستگی به خودمون داره. گاهن غیرقابل تحمل بودن، خیلی قابل تحمل تر از یه دلقک بودنه. البته نه همیشه؛ و نه وقتی که بدونی دلقک ها جزء افسرده ترین و غمگین ترین آدمای دنیان! اما یقینن موقعیت یه "دلقک غیر قابل تحمل" از هر دوشون دلگیرتر و ناراحت کننده تره.

تحمل آدم "غیر قابل تحمل" برای خودش هم سخت و عذاب آوره. گاها چاره ای نداره که سکوت کنه و با سکوتش داد بزنه؛

 یک نفر "من" با مشخصات "غیرقابل تحمل" گم شده است. از یابنده تقاضا میشود آنرا به من برگرداند! 

/ 2 نظر / 9 بازدید
مریم مجیدی

اما گاهی وقتا که نه در واقع بیشتر وقتا تنها به خودت تعلق نداری که هرجور بخوای رفتار کنی و مسوولی در مورد رفتارات هرجوری هم که باشه تو این دوره و زمونه سکوت غیر قابل تحمله حالا اگه خیلیها درکش میکنن احتمالا چون خودشون هم اهل سکوت هستن اما وقتی از یه حدی بیشتر بشه این غیر قابل تحمل بود دیگه لوث میشه و برچسبهای دیگه‌ای میخوره امید وارم این پیله‌ای که مدتهاست دور خودت تنیدی و کناره گرفتی اولا به درستی باز بشه دوما نتیجه‌اش یه پروانه زیبا باشه غیر قابل تحمل نباش

وحید

حالا که قراره از بین "غیر قابل تحمل بودن" و "دلقک بودن" یکی رو انتخاب کنیم من ترجیح می دم "دلقک" باشم. یه دلقک می تونه درداشو واسه خودش نگه داره و در ظاهر دوست داشتنی هم باشه. اینجوری بهتر هم هست. اولا که مجبور نیستی توضیح بدی چرا سکوت کردی و دوما اون قانونی رو که "تنها به خودت تعلق نداری" رو به نحو احسن رعایت کردی. یاد یه فیلمی افتادم که خیلی وقت پیش دیدم. اسمش بود "من دلقکم" حالا چه ربطی داشت به این موضوع؟!! نمی دونم شایدم ربط داره دیگه!