دیوانه ترین سرهنگ عالم – دیکتاتورها هنوز زنده اند!

لیبی؛ کشوری نفت‌خیز با جمعیتی کم . . . و دلارهای بادآوردۀ نفتی و ثروتی دست نیافتنی؛ ثروتی در دستان مردی که ابومِنیار نام دارد. «مُعمّر» در زبان عربی به معنای مهندس است و معمولن قبل از نام خانوادگی افراد تحصیل­کرده در رشته مهندسی عمران و ساختمان بکار می­رود. اینکه آیا نام کوچک­اش مُعمر است یا اینکه این واژه صرفن لقبی برای اوست، معلوم نیست. می­گویند در حالی که تنها 10 سال سن داشت در کلاس درس­، زمانی که معلم ایتالیائی خطاب به او می­گوید که من از تو بشدّت متنفرم، به معلم پاسخ می­دهد که من هم از همه ایتالیائی­ها متنفرم؛ وقتی معلم از او می­خواهد کلاس درس را ترک کند قذافی می­گوید؛ این تو هستی که باید خاک کشورم را ترک کنی، شما ایتالیائی­ها کشور مرا اشغال کرده­اید. او عجیب­ترین و پیشکسوت­ترین­ دیکتاتور شمال آفریقاست. در سال 1969 در حالیکه فقط 26 ساله بود با درجه سروانی بر علیه "ملک ادریس سنوسی" پادشاه وقت لیبی کودتا کرد و قدرت را در دست قبضه کرد. نام فامیلی­اش در ابتدا "قذاف الدم" (خونریز) بود که بعد از بقدرت رسیدنش آنرا به قذافی کوتاه کرد.

 . . . او سرهنگ معمّر ابومِنیار قذافی است.

این لیبیایی 69 ساله دارای هیچ مقام یا عنوانی رسمی نیست. در بیانات حکومتی و مطبوعاتیِ دولتش از او به عنوان "رهنمای انقلاب کبیر سوسیالیستی یکم سپتامبر خلق جمهوری عربی لیبی" و "رهبر برادرانه و رهنمای انقلاب" نام می‌برند. سرهنگی دیوانه که از زمان به روی کار آمدنش، بیشتر از رتبه سرهنگی برای خود انتخاب نکرده است. او عاشق رقص فلامینگوست؛ بدون پرستار زیباروی اکراینی­اش سفر نمی­کند؛ از اماکن مرتفع وحشت دارد و سال­هاست که جز در کاخ خود در هیچ عمارت دیگری اقامت ندارد. هر گاه برای سفرهای خارجی به دعوت روسای کشورهای دیگر به خارج از لیبی سفر می­کند چادر و خیمه و خدم و حشم فراوان خود را به همراه دارد. از مسافرتهای طولانی بر فراز اقیانوس وحشتی فراوان دارد؛ بدین جهت است که فی­المثل اگر قصد سفر به نیویورک را داشته باشد اول به کشور اسپانیا یا پرتغال می­رود و بعد از آنجا به نیویورک پرواز می­کند، چرا که اسپانیا و پرتغال نزدیکترین کشورهای اروپائی به آمریکا هستند! گفته می­شود او تا کنون در هیچ­یک از دیدارهای رسمی یک لباس را دو بار نپوشیده است، حال بماند که فرم و شکل هر یک از لباس­های ایشان حکایت خاص خود را دارد. کادر حفاظتی­اش که بر خلاف دیگر محافظین هیچگاه لباس شخصی نمی­پوشند، بیش از 400 نفر است و این کادر همگی از میان دختران مجرد انتخاب شده­اند. این دختران بسیار ورزیده و جوان­اند و پس از آزمون­های فراوان و گذراندن دوره­های سخت انتخاب می­شوند و در شیفت­های چهل نفره مسئولیت حفاظت از جان وی را برعهده دارند. هیچوقت مثل محافظان مرد، با لباس شخصی ظاهر نمی­شوند، همیشه لباس نظامی بر تن دارند و این لباس از بهترین پارچه­های موجود دوخته شده است. آنها تا وقتی در خدمت پادشاهند، اجازه ازدواج ندارند. وقتی شیفت کاری یک محافظ تمام می­شود باید در حالت آماده­باش به سر برد، چرا که سرهنگ هر لحظه ممکن است دلش برای یک محافظ بخصوص تنگ شود و بخواهد او را ببیند ! ! !

. . . او سرهنگ معمّر ابومِنیار قذافی است. پادشاه لیبی در سن نزدیک به هفتاد سالگی بسیار علاقمند است که سوژه مطبوعات و رسانه­ها باشد. او استاد سخنرانی­های عجیب و غریب است :

دموکراسی در اصل از دو کلمه "دمو" و "کراسی" ترکیب شده است. کلمه"دمو" یک کلمه یونانی است به معنی «مردم» و کراسی هم جمع «کرسی» عربی به معنی «صندلی» است ! ! !  و جمع این دو واژه یعنی؛ مردمی که روی صندلی نشسته­اند. بنابراین شما دانشجویان سال­هاست چه در دوران دبیرستان و چه در دوران دانشگاه بر روی این صندلی­ها نشسته­اید وحتی دموکراسی ما خیلی پیشرفته­تر از اروپائی هاست، زیرا صندلی­های شما از نوع دسته­دار است. در این هنگام سخنان قذافی با کف زدن­های مُمتد دانشجویان مواجه می­شود. مدعی شده بود که «شکسپیر» شاعر انگلیسی در اصل لیبیائی بوده و نام وی "شیخ زبیر" بود؛ چون انگلیسی­ها آثار نبوغ را از دوران کودکی در وی مشاهده کردند او را از لیبی ربوده و به انگلیس بردند و نام وی را به شکسپیر تغییر دادند.

سرهنگ علاوه بر چنین سخنرانی­های عالمانه، هر از گاهی پیش­بینی­ها و راه­ حل­هایی نیز برای بحران­های بین­المللی ارائه می­دهد. تشکیل دولتی بنام "اسراطین" راه حل او بود برای حل مساله فلسطین، چرا که از نقطه نظر او ترکیبی بود از دو نام فلسطین و اسرائیل ! ! ! سرهنگ در تازه­ترین پیش بینی­اش نیز گفته: همه شواهد نشان می­دهد که به زودی آمریکا و چین با یکدیگر درگیر شده و شخصیت­های صلح جهانی نظیر ما نیز نخواهیم توانست که از این درگیری حتمی جلوگیری کنیم. در یک سخنرانی، گفته است؛ در صحنه­ی سیاسیِ خاورمیانه، آمریکا غذا را حاضر می­کند، روسیه آتش آنرا روشن می­نماید و دُوَل اروپایی هم آن غذا را سرد می­کنند تا اسرائیل این غذا را بخود و دولتمردان جهان عرب ظروف غذا را می شویند! ( که الحق و الانصاف همین یک جمله واقعن عالمانه بوده است).

در 1972م. در ملاقات با "مائوتسه تونگ" رهبر قدرتمند چین، قذافی بدون هیچ مقدمه­ای خطاب به رهبر چین می­گوید: تنها برای این به اینجا آمده­ام که یک بمب هسته­ای در اختیارم قرار دهید تا بر سر اسرائیلی­ها پرتاب کنم. مائو در حالی که شگفت زده شده بود خطاب به قذافی می­گوید: پسرم! آخر بمب هسته­ای، توپ فوتبال نیست که به همین راحتی در اختیار تو قرار دهند. سرهنگ جوان در حالی که بشدت عصبانی شده بود خطاب به رهبر چین می­گوید: تو هم انقلابی واقعی نیستی!

در 21 اُمین اجلاس سران اتحادیه عرب خود را بزرگ حُکمای عرب و شاه شاهان قارۀ سیاه و امیرالمومنین مسلمانان جهان نامید و خطاب به رهبران جهان عرب گفت: مقام من اجازه نمی‌دهد در سطح شما باشم.

سرهنگ همان دیوانه­ایست که چندی پیش در جریان تصویب قانون عدم اجازه ساخت مناره در کشور سوئیس، بر علیه صلح طلب­ترین کشور جهان؛ سوئیس؛ اعلام جهاد کرده و مدعی شده است هر مسلمانی که در هر جای جهان برای دولت سوئیس کار کند؛ کافر، ضدّ خدا، ضدّ محمد و ضدّ اسلام است. وی که با لباس­های عجیب و غریب همیشگی‌اش در جلسات و نشست­های عمومی سازمان ملل حاضر می­شود، در تازه­ترین نشست این مجمع در نیویورک، در حالی که بر اساس مقررات مجمع، فقط می‌توانست ‌١۵ دقیقه صحبت کند، به مدت یک ساعت و ‌٣۵ دقیقه به سخنرانی ­پرداخت که بیش از نود دقیقه آن فحش و ناسزا بود، بطوریکه مترجم وی پس از 35 دقیقه ترجمۀ همزمان کم آورد و شخص دیگری جایگزین او شد. قذافی با انتقاد شدید از شورای امنیت سازمان ملل که پنج قدرت حاضر در آن دارای حق وتو هستند، آن را "شورای ترور" خواند و این شورا را به دلیل ناتوانی‌اش در جلوگیری از ‌۶۵ جنگ از زمان تشکیلش، بی‌کفایت خواند. سرهنگ که به گفته‌ی خود از طرف هزار پادشاهی آفریقا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، همچنین خواستار پرداخت غرامت از سوی کشورهای غربی برای استعمار قاره‌ی آفریقا شد و حتی مبلغ دقیق ‌٧٧/٧ تریلیارد دلار را به عنوان میزان این غرامت عنوان کرد.

او در تازه­ترین اظهار نظر خود درخصوص اتفاقات مصر گفته است:

مبارک یک فرد بیچاره است که هزینه خرید لباس­های خود را نیز ندارد و ما به او کمک خواهیم کرد! وی همچنین از زین العابدین بن علی، دیکتاتور مخلوع تونس هم حمایت کرده و گفته است: تونسی­ها از بن علی متنفر بودند، چرا که همسرش لیبیائی بوده است.

. . . و امّا

همه ساله میلیاردها دلار پول نفت در بانک‌های لیبی روی هم انباشته می­شوند تا قذافی بهتر بتواند به رویاپردازی جنون­آمیزش بپردازد. در دهه ۱۹۸۰ با انفجار در یک دیسکوتک در شهر برلین و کشته شدن دو شهروند آمریکایی، لیبی در مظان اتهام قرار گرفت و روابط کشورهای غربی با لیبی به شدت تیره شد. رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، قذافی را یک "دلقک دیوانه" و "سگ هار" نامید. چند ماه پس از انفجار برلین، جنگنده‌های هوایی آمریکا پایتخت لیبی؛ طرابلس؛ و دیگر شهر آن «بن‌غازی» را بمباران کردند. قذافی هم در عملی تلافی‌جویانه انفجار هواپیمای پان‌آمریکن آمریکا بر فراز لاکربیِ اسکاتلند و یک هواپیمای فرانسوی را برنامه‌ریزی کرد. لیبی از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شد، اما قذافی حاضر به تحویل مظنونان این حملات تروریستی نشد. لیبی به تدریج در انزوایی جهانی قرار گرفت و اقتصاد این کشور به شدت آسیب دید. در پایان دهه 90 میلادی با به قدرت‌ رسیدن  حزب جمهوریخواه آمریکا، تغییرات در سیاست لیبی نیز آشکار شد. سرهنگ، مظنونان به دست داشتن در حادثۀ لاکربی را به دادگاه بین­المللی لاهه تحویل داد؛ از اعمال تروریستی که زمانی با حمایت وی همراه بود اظهار ندامت کرد و حتی در سال ۲۰۰۳ میلادی برنامه‌ی اتمی و تولید سلاح‌های کشتار جمعی خود را نیز پایان داد. کشورش اگر چه سال‌ها در فهرست محور شرارت ایالات متحده و غرب قرار داشت، در پی این اقدام از این فهرست خارج شد. سازمان ملل و اتحادیه اروپا به تمام تحریم‌ها علیه لیبی پایان دادند و بدین ترتیب کشورهای غربی به تکاپو افتادند تا از بازار پر درآمد لیبی به نفع خود استفاده کنند؛ قراردادها بسته شدند و باز بر شهرت سرهنگ افزوده شد. اکنون سرهنگ، پس از گذشت بیش از چهل سال از کودتایش، اگرچه هنوز چون گذشته در محافل جهانی با اونیفورم‌های نظامی یا با تن‌پوش‌های بلند آفریقایی و عینک‌های آفتابی متعدد،که نشانه‌ی این رهبر عرب آفریقاست، ظاهر می‌شود، اما دیگر همچون گذشته­ها جنونش چندان برای کشورهای غرب دردسرساز نیست.

 . . . بالاخره هر دیکتاتوری تاریخ انقضای مصرفی دارد و هر سرهنگی قیمتی!  هر سگی با استخوانی که به طرفش انداخته شود مشغول لیسیدن خواهد بود و یا با هر سنگی که به طرفش پرتاب شود، واق واقش کمتر شده و به گوشه ای خواهد گریخت.  

زین العابدین بن علی؛

محمد حسنی سید مبارک؛

. . . ؟

و اکنون نوبت کیست؟ با شروع این "دومینوی تحولات" ( که این روزها پرکاربردترین واژه در بین کارشناسان مسایل سیاسی است) چه کسی نگران تر است؟ عمر البشیر در سودان؟ بوتفلیقه در الجزایر؟ علی عبدالله صالح در یمن؟ ملک عبدالله در اردن؟ خاندان آل سعود؟ حمد بن عیسی آل خلیفه در بحرین؟ یا . . . . . . براستی آیا وجود چنین دیکتاتورهایی اصلی ترین دلیل عقب ماندگی کشورهای جهان سوم، بویژه کشورهای آفریقایی نیستند؟ 

روزگاری "لیبی" را با نام بزرگمرد و وطن پرستی چون "عمر مختار" میشناختند. و اکنون نزدیک به نیم قرن است که نام لیبی، بنام سرهنگی دیوانه گره خورده است. راستی کسی از تاریخ انقضای دوران سرهنگ خبری دارد؟

/ 18 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.رونق

آره والا .. منم همش میام سر میزنم ببنیم خبر جدید مقاله جدیدی چیزی نوشتن اینجا ..می بینم که نه خبری نیست که نیست؟!!

مینا

امروز متوجه شدم عکس آبی قذافی همونی که کاپیتان بالای بالا زده بچه ها ماتیک زده؟چقدر لباش قرمز شده؟یا اونقدر حرص خورده فشارش زده بالا[خنده] رضایی خواهشمندیم مطالب جدیدی ارائه فرمایید ماچه گناهی کردیم که هی باید قیافه نحض این بابا رو ببینیم [گریه] یه گلی طبیعتی قیافه خوشکلی چیزی بزن وبلاگت بابا دیگه داره سال عوض می شه شاید توروحیاتمون اثربذاره[نیشخند] به امید دیدار شما دربرنامه بعدی[گل]

مینا

ای............... وای[اوغ] آلاه نینییم نقد بونو گورجاغوغ! پس رضایی هارداسان[نیشخند][قهر]

وحید

کاپیتان هر روز 6، 7 بار وبلاگت رو چک می کردم تا اگه برا سال نو مطلب گذاشتی کامنت تبریک بگم اما خبری نشد که نشد. به هر حال سال نو رو از طرف خودم و بانو (که این روزا به اینترنت دسترسی نداره) به تو و خانمت تبریک می‌گم و امیدوارم سال خیلی خوبی در کنار هم داشته باشین.[گل][گل][گل]

سعید آهنی

سلام .[دلقک][دلقک][دلقک] بابا یک سال گذشت تو نمیخوای مطلب وبلاگتو عوض کنی؟؟؟[قهقهه][قهقهه][قهقهه] فکر کنم تعویض مطلب وبلاگت مصادف بشه با تعویض حکومت در لیبی. از کسی که جواب پیامک تبریک نوروز رو نده نمیشه انتظار بیش از اینم داشت.بهرحال شاد و موفق باشی.[گل][گل][گل][گل]

مینا

رضایی زنده باد وبلاگش پاینده باد[نیشخند][گل][خنده]

سعید آهنی

چه کاری بشه کار علمی داش مهدی با این همه وقتی که براش صرف کرده.[گل][گل][گل]

مینا

کمک نمی خوای برای نوشتن پایانامه[خنده] فکرکنم پایانامه ت توی دنیا اول بشه[نیشخند] بنویس بنویس بنویس وهمچنان بنویس[خنده] ما هوای قذافی روداریم[نیشخند][زبان]

وحید

پسر قذافی با نوه‌هاش کشته شد. بن لادن هم به درک واصل شد. ولی همچنان خبری از مطلب جدید نیست که نیست!

مینا

آقا قذافی هم داره می میره شاید هم تا حالا کشتنش!رضایی جون قذافی بیا مطلبتو عوض کن[گریه] راستی از حاج آقا چه خبر؟[متفکر] کی میان وطنو منور کنن[نیشخند] اگه با هاش تماس داشتین بگین منو یادش نره ها[نگران]